Emek ve alınterinin birleştiği marka; Çelebi HOME Plastik Eşya A.Ş.

Emek ve alınterinin birleştiği marka; Çelebi HOME Plastik Eşya A.Ş.

DİYARBAKIR Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'de, plastik sektöründe üretim faaliyetini sürdüren Çelebi HOME Plastik Fabrikası, plastik bahçe mobilyaları ve plastik ev eşyaları üretimi ile Diyarbakır'ın makus kaderini değiştiriyor.

Bir kaç yıl öncesine kadar en küçük bir ev eşyasının bile başka ilden getirildiği Diyarbakır, son yıllardaki sanayi üretimi ile bu kaderi tersine çevirmeye başladı. Enjeksiyon makinelerle plastik üretimini yapan, sektöründe Diyarbakır'ın en büyük firması olan Çelebi Home Plastik A.Ş., OSB'deki fabrikasında ürettiği plastik ürünlerle kötü kaderi tersine çeviren fabrikalardan sadece biri.

Yaklaşık 3 yıl önce şehir içerisindeki bir atölyede üretime başlayan Çelebi HOME A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Eren Çelebi, 3 ay önce OSB'de kurduğu fabrika ile seri üretime başladıklarını söyledi. Tamamı öz sermaye ile yaklaşık 4 milyon liraya fabrikasını kurduklarını belirten Çelebi, "Şu an yüzde 50 kapasite ile çalışan fabrikamızda 10 kişi çalışıyor. Yüzde yüz üretime geçmemiz halinde çalışan sayısı 20'nin üzerine çıkacak. Fabrikamızda makinelere dayalı bir üretim olduğu için çalışan sayısı az olsa da emek ve alın terini bir araya getirerek, kaliteli ürünler elde ediyoruz. Fabrikamızda, King Garden tescilli markamızla plastik bahçe mobilyalarını üretiyoruz. King Home tescilli markamızla da çeşitli ev eşyaları ve gereçlerinin üretimini yapıyoruz" dedi.

Fabrikalarının, 2 bin 500'ü kapalı, toplam 4 bin 500 metrekarelik alanda kurulduğunu ifade eden Çelebi, "Günlük 1000 plastik sandalye, 1000 plastik sehpa ve 500 adet plastik komodin üretimini yapıyoruz. Bunlar değişik şekil ve renkte olabiliyor, talebe göre üretim yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 80'ini ihraç ediyoruz. İhracatımızın çoğunu Irak ülkesine ve bir kısmını da Suriye ülkesine gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Üretimin kalan yüzde 20'si ise yurt içindeki onlarca kente gönderiyoruz" diye konuştu.

Makine Mühendisi olan Eren Çelebi, İstanbul'da aynı sektörde 15 yıl çalıştıktan sonra memleketine döndüğünü anlatarak, şöyle konuştu:
"Fabrikamızı ailem ile birlikte tamamı öz sermayemizle kurduk. 15 yıl İstanbul'da bu sektörde çalıştım. İş tecrübesi edindikten sonra döndüğüm memleketimde bu fabrikayı, ailem ile aldığımız kararla kurduk ve çalışmaya başladık. Yatırım teşvik belgemiz var ama herhangi bir yatırım kredisi veya ticari kredi kullanmadık. Öz sermaye ve iş tecrübesi çok önemli. Biz borçlanmadan direk işe başladığımız için avantajlı duruma geçiyoruz. Umarım kredilere ihtiyaç duymadan bu işi devam ettiririz. Amacımız memlekete hizmet ederek, ülke kalkınmasına da katkıda bulunmak. Özellikle son yıllarda ülkemizin en büyük problemi olan cari açığın kapatılmasında ihracat yaparak az da olsa pay sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

 

03/10/2019