DİYARBAKIR OSB SANAYİCİLERİ, ERBİL FUARI İÇİN HAZIR

DİYARBAKIR OSB SANAYİCİLERİ, ERBİL FUARI İÇİN HAZIR

Irak’ın Erbil kentinde bu yıl 11’si düzenlenecek olan Uluslararası Yapı İnşaat, İnşaat Ekipmanları ve Belediye Ekipmanları Fuarı Erbil Building, 22 - 25 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrikası bulunan sanayiciler de açılacak fura katılmak için hazırlıklarını tamamladı.

Diyarbakır OSB'den de 15 firmanın katılacağı kesinleşen Uluslararası Yapı İnşaat Fuarı için Diyarbakır'da yatırımı bulunan sanayiciler kolları sıvadı. Bazı firmalar fuarda kuracakları stand için tanıtım malzemelerini karayolu ile Erbil'e gönderirken, firmaların uzman personellerinin de Cuma gecesi Erbil seferi yapan uçakla yola çıkacağı öğrenildi.

17 ülkeden 12 bin kişinin katılacağı uluslararası inşaat fuarına; Diyarbakır OSB ile birlikte TSO ve Karacadağ Kalkanma Ajansı da katılarak, açacakları standlarda; Diyarbakır'daki yatırım olanaklarını anlatıp, yabancı girişimcileri Diyarbakır'da yatırım yapmaya davet edecek.

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, 4.5 yıllık seçimsiz bir sürecini, ekonomik kalkınma hamlesi olarak değerlendirmek istediklerini belirterek, Erbil'de yapılacak Uluslararası Yapı İnşaat Fuarı'na güçlü bir ticaret için başlattıkları hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. Diyarbakır OSB'deki firmalardan 15'inin fuara katılmayı onayladığını belirten Odabaşı, "Sanayiciler olarak her fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz. Diyarbakır'ın tarihi, 'ticaret merkezi' misyonunu yeniden canlandırmayı hedefliyoruz. Bunun için fuarlar başta olmak üzere her fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz. Her gün yerli ve yabancı girişimciler, yatırım olanaklarını incelemek üzere OSB'ye geliyor. Bizler girişimcilere devletin sağladığı imkanları anlatıyoruz. Üretim, imalat, hammade ve özellikle de nakliye konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını anlatıyoruz. Ayrıca 6'ıncı teşvik bölgesinin yarattığı avantajlar, yerli ve yabancı girişimcinin burada yatırım yapmasını daha cazip hale getiriyor. Bu çerçevede Erbil'de düzenlenecek uluslararası fuara güçlü bir şekilde katılıyoruz. Ordan da çok olumlu tekliflerle döneceğimizi umuyorum. Bizler orada OSB'yi tanıtatarak yabancı girişimcileri buraya davet edeceğiz. Firmalarımız ise kendi ürünlerini tanıtarak dünya piyasasında söz sahibi olmaya çalışacak" dedi.

2014 yılında düzenlenen 10'uncu Uluslararası Erbil Building Fuarı, 149’u Türk firması olmak üzere 390 uluslararası firmaya ev sahipliği yapmış, fuarı ise 25 binin üzerinde kişi ziyaret etmişti.