DİYARBAKIR FİRMALARINA, ERBİL FUARINDA BÜYÜK İLGİ

DİYARBAKIR FİRMALARINA, ERBİL FUARINDA BÜYÜK İLGİ

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile firma temsilciler¬¬inin katıldığı Uluslararası Yapı İnşaat ve Belediye Ekipmanları Fuarı, bugün başladı. 
Bugün açışılı yapılan ve 25 Nisan tarihine kadar açık kalacak fuarın ilk gününde Diyarbakır firmaları büyük ilgi topladı. Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İmar Bakanı Derbas Kosret Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat, Erbil Valisi Nevzat Hadi hem Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası hem de Diyarbakır Organize Sanayi Odası standını ziyaret ederek, stand görevlilerinden bilgi aldı. Konuklar ziyaret ettikleri Diyarbakır firmalarına ait standlarda yetkili ve görevlilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
TSO Başkanı Mehmet Kaya ve Diyarbakır Organize Sanayi Odası Başkanı Aziz Odabaşı ile OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Fidan, yönetim kurulu üyeleri Fadıl Ogurlu ile Ali İhsan Özdoğan ile bir araya gelen konuklar, OSB ve Diyarbakır’daki firmaların üretimleri hakkında detaylı bilgi aldı. 
Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, geçmişte yaşanan çatışmalı ortam ve dramın ardından Kürt Bölgesi’nin yeniden imarı için Türkiye ve Diyarbakır firmalarının her türlü donanıma hazır olduğunu belirterek, “Erbil Yapı İnşaat ve Belediye Ekipmanları Fuarı’na hem OSB olarak hem de firmalar bazında çok iyi hazırlandık. OSB alanı içerisinde ve OSB alanı dışında üretim yapan firmalar da hazırlıklı olarak standlarda ürünlerini tanıtmaya çalışıyor. Standlarımızı resmi yetkililer ve buradaki inşaat firmaları başta olmak üzere 17 ülkeden yüzlerce iş insanı gezerek, görevli arkadaşlarımızdan bilgi aldı. Ülkemiz ve bölgemiz açısından Erbil fuarı çok büyük önem taşıyor. Fuar fırsatını çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Genelde dünya ülkeleri özelde ise bölge ülkeleri firmalarının gözü burada. Herkes buranın imarı ile ilgili görüşmeler yaparak, katkı sunmaya çalışıyor. Firmalarımız da burada hem Kürt yetkilileri hem de buradaki Türkiye Başkonsolosluğu yetkilileriyle görüşüyor. Erbil başta olmak üzere diğer kentlerden gelen iş insanlarıyla ilişki kurmak konusunda avantajlı olduğumuzu söyleyebilirim. Dil konusunda her hangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu Diyarbakır firmalarına avantaj sağlıyor. Biz de bu avantajı yatırıma ve ekonomik kalkınma hamlesine çevirmeyi hedefliyoruz. Umarım fuar ülkemiz ve bölgemiz firmaları için olumlu görüşmelere yolaçar” dedi. 
22 – 25 Nisan tarihleri arasında açık kalacak fuara, 17 ülkeden yüzlerce firma katılıyor. Fuarın açık kalacağı süre içerisinde yaklaşık 15 bin kişinin fuarı gezmesi bekleniyor.

 

22/04/2019